Ubezpieczenie OCPD
Jeśli prowadzisz firmę transportową, to na pewno zainteresuje Cię ubezpieczenie OCPD. Skierowane jest ono głównie do przedsiębiorców, którzy zawodowo wykonują drogowy przewóz rzeczy w ramach zawartych przez siebie umów przewozu, wszystko zgodnie z licencjami i pozwoleniami. Nasza firma może zaoferować Ci ubezpieczenie OC przewoźnika na atrakcyjnych warunkach. Sprawdź koniecznie nasze propozycje!
Najlepsze polisy OCPD
Specjalizujemy się w ubezpieczeniu przewoźników, podwykonawców oraz przedsiębiorców wykonujących przewóz rzeczy w ruchu krajowym lub międzynarodowym.
Dlaczego warto wybrać nasze ubezpieczenia
Wystarczy, że wypełnisz nasz formularz, a uzyskamy wszystkie dane do przygotowania najlepszej oferty dla Twojej firmy.
Nasz specjalista porównuje ofertę we wszystkich zaufanych towarzystwach ubezpieczeniowych.
Pomagamy na każdym etapie współpracy. Negocjujemy w Twoim imieniu warunki polisy.
Polisę wystawimy elektronicznie. Wszystko możemy załatwić w przeciągu kilku godzin.
Skorzystaj z naszej pomocy i uzupełnij formularz. Nasz specjalista przygotuje ofertę.
Ubezpieczenie OCPD w nomenklaturze branży transportowej występuje również pod poniższymi hasłami:
- Ubezpieczenie OCP (polisa OCP)
- Ubezpieczenie OC przewoźnika
- Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego
Zaufane towarzystwa ubezpieczeniowe













Skorzystaj z naszej oferty na ubezpieczenia
Współpracujemy z zaufanymi czołowymi towarzystwami ubezpieczeniowymi.
Nasi eksperci w Twoim imieniu wynegocjują dodatkowe zniżki z ubezpieczycielem.
Współpracujemy z naszymi klientami na zasadach partnerskich - pomagamy na każdym etapie.
Co to jest OCPD?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego, inaczej nazywane ubezpieczeniem OC przewoźnika drogowego, czyli w skrócie po prostu OCPD, to ubezpieczenie, które mogą wykupić przedsiębiorcy podejmujący się zleceń na krajowe lub międzynarodowe przewozy drogowe.
Ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego obejmuje kierowcę, samochód, towar, a także zapewnia ochronę, jeśli dojdzie do opóźnień w dostawie.
Wykupienie ubezpieczenia OCPD nie jest obowiązkowe. To absolutnie nie jest to samo, co OC przeznaczone dla posiadaczy samochodu ciężarowego. Nie zmienia to jednak faktu, że ubezpieczenie OCPD jest rewelacyjnym zabezpieczeniem dla przewoźnika i ułatwia zdobycie klientów, ponieważ zleceniodawcy coraz częściej wymagają tego rodzaju polisy. Wynika to głównie z tego, że jeśli dojdzie do szkód podczas transportu ładunku, to klient ma szanse na uzyskanie środków z odszkodowania.
Jaki jest przedmiot ubezpieczenia polisy OCPD?
Ubezpieczenie OCPD nie jest obowiązkowe, aczkolwiek zgodnie z aktualnymi przepisami, jeśli dojdzie do uszkodzenia lub zniszczenia przewożonego towaru, to przedsiębiorca jest zobowiązany do pokrycia powstałych szkód – niekiedy takie straty mogą doprowadzić do bankructwa.
Ubezpieczenie OCPD zapewnia spokojną głowę i daje gwarancję, że jeśli dojdzie do całkowitego lub częściowego uszkodzenia ładunku – czy to w transporcie drogowym krajowym czy zagranicznym – to odpowiedzialność finansowa spadnie na ubezpieczyciela.
Ubezpieczenie OC przewoźnika - rodzaje polis
Wyróżniamy polisy OCPD w ruchu krajowym i międzynarodowym. Dokonując zakupu ubezpieczenia OCPD w ruchu krajowym (terytorium Polski), przewoźnik odpowiada za towar w myśl przepisów, które można znaleźć w ustawie Prawo przewozowe (ustawa z dnia 15 listopada 1984 roku – Prawo przewozowe z późniejszymi zmianami). W sytuacji gdy firma transportowa oferuje usługi poza granicami kraju, na terenie Europy, to odpowiada za ładunek na zasadach, które określa Konwencja CMR.
Ile kosztuje ubezpieczenie OCPD?
Nie ma żadnego gotowego szablonu, na podstawie którego można by wyliczyć wysokość składki. Cena ubezpieczenia OC dla przewoźnika drogowego nie jest ujednolicona, ponieważ podczas wyliczania wysokości składki stosuje się różne zasady.
Podczas jej ustalania uwzględnia się przede wszystkim:
- roczne dochody firmy - im są one większe, tym wyższa jest stawka ubezpieczenia,
- rodzaj przewożonych towarów - przewożenie towarów o podwyższonym ryzyku wiąże się z wyższą stawką ubezpieczenia,
- zakres terytorialny obowiązywania ubezpieczenia,
- sumę gwarancyjną,
- ewentualnie rozszerzenia polisy.
Cena polisy OC przewoźnika w każdym przypadku może być nieco inna. Niektórzy płacą zaledwie kilkaset złotych rocznie, aczkolwiek wtedy zakres ochrony jest zwykle mocno ograniczony. Jeśli zależy nam na tym, aby firma miała zapewnioną pełną ochronę, to trzeba nastawić się na wydatek nawet rzędu kilku tysięcy złotych.
OC przewoźnika drogowego a suma gwarancyjna i klauzule
Każda z klauzul ma wpływ na końcową cenę polisy. Składka ubezpieczenia OCPD zwykle obliczana jest na podstawie:
- kwoty ubezpieczenia, inaczej sumy gwarancyjnej - powinna ona całościowo pokrywać wartość towaru w jednym transporcie lub kwotę umieszczoną w liście przewozowym,
- rocznych wpływów netto firmy z usług przewozowych - im są one wyższe, tym wyższa jest składka,
- rodzaju transportowanych ładunków i kierunku transportu,
- doświadczeń szkodowych.
Firmy transportowe, które podejmują się przewozów towarów podlegającym przepisom ADR, powinny zainteresować się także tym, aby w klauzuli znajdowała się informacja obejmująca przewóz ładunków niebezpiecznych i tych podwyższonego ryzyka, czyli np. leków, alkoholu, tytoniu, czy żywych zwierząt. Co ważne: w takim przypadku składka za ubezpieczenie na pewno wzrośnie.
Zdecydowanie warto jednak skorzystać ze skutecznej ochrony ubezpieczeniowej. W innym przypadku, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w przypadku problemów.
Kiedy nie otrzymasz odszkodowania z OC przewoźnika drogowego?
Podejmując decyzję o wyborze konkretnej polisy, warto dokładnie zapoznać się z wyłączeniami, aby w razie powstania szkód mieć pewność, że ubezpieczyciel wypłaci środki z ubezpieczenia. Niestety często zdarza się, że ubezpieczyciel uchyla się od pokrycia poniesionych strat. Warto wiedzieć, że najczęstsze wyłączenia to:
- kiepski stan techniczny samochodu,
- niepoprawne zabezpieczenie transportowanego ładunku,
- prowadzenie auta przez kierowcę po spożyciu alkoholu,
- pozostawienie pojazdu w niestrzeżonym miejscu.
Aby mieć zapewnioną gwarancję ochrony, posiadając polisę, trzeba koniecznie przestrzegać określonych warunków. Warto też podkreślić, że mimo polisy, dbanie o bezpieczeństwo przewożonego towaru jest obowiązkiem kierowcy.
Skontaktuj się z naszym agentem
Nasz doświadczony specjalista czeka na kontakt! Pomożemy Ci w znalezieniu najlepszego ubezpieczenia. Dopasujemy polisę do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytanie.
Powyższe opisy mają charakter wyłącznie informacyjny, nie są prawnie wiążące i nie stanowią oferty handlowej, w tym w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu Cywilnego.