Gwarancje ubezpieczeniowe

Zleceniodawca oraz zleceniobiorca – zawieranie umów pomiędzy takimi stronami zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Osoba lub podmiot przekazujący zlecenie nigdy nie ma pewności, że zostanie ono wykonane prawidłowo. Nierzadko umowa zobowiązuje stronę zlecającą do wpłacenia zaliczki. Co w takim razie, gdy zleceniobiorca okaże się niekompetentny. Tzw. gwarancje ubezpieczeniowe sprawiają, że zleceniodawca ma pewność otrzymania szybkiej i pełnej rekompensaty za poniesione straty.

Gwarancje ubezpieczeniowe firm

Gwarancja zamiast pieniędzy. Daj wierzycielowi i swojemu partnerowi biznesowemu pewność, że nie poniesie strat.

Zostań wiarygodny dla kontrahentów

Wypełnij prosty formularz

Uzupełnij wymagane pola, a nasz specjalista przedstawi najlepszą ofertę.

Oferta wielu towarzystw ubezpieczeniowych

W naszej ofercie znajdziesz oferty jedynie sprawdzonych ubezpieczycieli.

Pomoc specjalistów

Nasi specjaliści służą pomocą na każdym etapie współpracy.

Wszystko załatwisz online

Gwarancje wystawiamy elektronicznie.

Wypełnij formularz

Przygotujemy dla Ciebie ofertę. Dołącz do grona zadowolonych osób. 

Imię i nazwisko:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Nazwa firmy:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
REGON:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Adres e-mail:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
NIP:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Telefon:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Zapytanie
Napisz, czego potrzebujesz i jakiej gwarancji.
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!

Współpracujemy z zaufanymi towarzystwami ubezpieczeniowymi

broker

Skorzystaj z naszej oferty na ubezpieczenia

Wiele ofert w jednym miejscu

W naszej ofercie porównasz jedynie sprawdzone towarzystwa ubezpieczeniowe.

Gwarancje tańsze o nawet 40%

Z naszą pomocą możesz spokojnie zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Bezpłatna i fachowa pomoc

Pomagamy również w czasie trwania umowy ubezpieczenia.

Gwarancja Ubezpieczeniowa - Formalności Online

Pamiętaj, że nie musisz nawet wychodzić z domu, aby sprawdzić sobie różne opcje związane z gwarancjami ubezpieczeniowymi. Pozwala na to nasze narzędzie! Wypełnij dostępny na stronie formularz, pokaż nam, czego potrzebujesz i już dziś znajdź dopasowaną do potrzeb ofertę gwarancji ubezpieczeniowych.

Dzięki nam nie tylko porównasz ze sobą różne opcje i wybierzesz tę najlepszą, w tym najtańszą. Możesz także skorzystać z naszego profesjonalnego wsparcia. Jako doświadczony broker ubezpieczeniowy pomagamy w doborze odpowiednich wariantów i dokładnie weryfikujemy umowy. Nie czekaj – sprawdź już teraz, ile kosztują gwarancje ubezpieczeniowe!

Co to są gwarancje ubezpieczeniowe?

Zacznijmy od tego, że gwarancje ubezpieczeniowe często mylnie kojarzone są z bankami. Te udzielane są bowiem ubezpieczalnie i to te firmy biorą na siebie ciężar wypłaty odszkodowania, jeśli zleceniobiorca nie dopełni swoich obowiązków.

Z punktu widzenia prawa pojęcie takie nie istnieje w żadnej ustawie. Sprawia to, że gwarancje ubezpieczeniowe korzystają z różnych przepisów, w tym związanych z Kodeksem Cywilnym oraz Prawem Zamówień Publicznych. Można uznać, że w tym przypadku mamy umowę z 3 stronami. To zleceniodawca, zleceniobiorca oraz gwarant. Firma ubezpieczeniowa zobowiązuje się do wypłaty rekompensaty zlecającemu, jeśli np. prace nie zostaną wykonane lub będą zrobione nieprawidłowo.

Nie trudno się domyślić, że suma gwarancyjna jest tutaj zależna od rodzaju umowy. Nie ma ona charakteru stałego – jest dopasowywana do wartości zlecenia i tego, jaki dokładnie jest zakres ochrony. Ten natomiast zawsze ustala się indywidualnie.

Jaki zakres ochrony oferują gwarancje ubezpieczeniowe?

Dużą zaletą tej oferty jest fakt, że może ona zabezpieczać zleceniodawcę na praktycznie każdym etapie realizacji umowy. Co więcej, może obejmować nie tylko samo wykonanie usługi, ale i szkody, które powstaną w późniejszym okresie. Gwarancja ubezpieczeniowa jest dopasowywana indywidualnie do potrzeb i może zapewniać m.in. ochronę:

Gwarancja zapłaty wadium

Dedykowana firmom biorącym udział w różnych przetargach, dzięki niej instytucja przygotowująca przetarg na pewność, że związane z nim wadium zostanie wpłacone terminowo i w pełnej kwocie,

Gwarancja pełnej realizacji umowy

Gwarantuje, że zleceniobiorca rzetelnie wykona wszystkie prace zapisane w umowie, jeśli coś pójdzie nie tak, zleceniodawca może liczyć na zwrot poniesionych kosztów.

Gwarancja zwrotu zaliczki

Jeśli zleceniobiorca nie wywiąże się z umowy, zrealizuje ją częściowo lub bardzo nierzetelnie, zleceniodawca będzie mógł odzyskać część, a nawet całość wpłaconej zaliczki,

Gwarancja prawidłowego wykonania prac

Celem jest tutaj ochrona zleceniodawcy przez nierzetelnymi zleceniobiorcami, gwarant zapewnia odszkodowanie w razie, gdy prace zostaną wykonane niefachowo lub niezgodnie z umową,

Inne gwarancje

Odrębną grupą są tutaj gwarancje dla biur podróży. Te obsługuje marszałek województwa, w którym dana firma jest zarejestrowana. To ochrona dedykowana klientom biur (turystom), którzy mają pewność np. pokrycia kosztów powrotu do kraju, gdy biuro turystyczne nagle zbankrutuje.

Gwarancja ubezpieczeniowa nie zwalnia z obowiązku wywiązania się z umowy

Przy okazji ważna uwaga – zdecydowanie się na gwarancję ubezpieczeniową nie jest przyzwoleniem do niewywiązania się z umowy. Jeśli dojdzie do komplikacji, firma ubezpieczeniowa dokładnie przeanalizuje sytuację. Gdy okaże się, że problem wynikał np. z zaniedbań zleceniobiorcy lub jego nieuczciwości, może być on zobowiązany do zwrotu pieniędzy.

Rękojmia, gwarancja a ubezpieczenie

Na początku wspominaliśmy o tym, że gwarancja ubezpieczeniowa może dotyczyć nie tylko całego okresu obowiązywania umowy pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą. W wielu przypadkach zdarza się tak, że pewne wady ujawniają się dopiero na długo po wykonaniu zlecenia. To typowe, chociażby dla branży budowlanej.

Tutaj dobra informacja, gdyż gwarancja ubezpieczeniowa może obowiązywać w okresie rękojmi. Jeśli wystąpią wady lub usterki z winy zleceniobiorcy, gwarant wypłaci pieniądze pozwalające na ich usunięcie.

Którą gwarancję ubezpieczeniową wybrać?

Ofertę tak naprawdę powinieneś zawsze dopasować do swoich indywidualnych potrzeb, nie tylko zakres ochrony, ale także sam rodzaj gwarancji ubezpieczeniowej. Organizatorom różnych przetargów na pewno bardzo przyda się gwarancja dotycząca wadium. Zdarzają się sytuacje, w których firma wygrywająca taki przetarg ostatecznie rezygnuje ze współpracy i pojawia się problem w odzyskaniu tej należności. Gwarancja ubezpieczeniowa daje pewność, że wadium będzie w takiej sytuacji wypłacone.

W pozostałych przypadkach, a więc przy zlecaniu różnych kontraktów, polecamy korzystanie zarówno z gwarancji związanej z prawidłową realizacją zlecenia, jak i (a nawet przede wszystkim) zwrotu zaliczki. Ta druga opcja jest tak ważna, gdyż niestety zdarzają się bardzo niesłowni zleceniobiorcy. Firma przyjmuje zadanie, pobiera zaliczkę, a następnie zazwyczaj na początku swojej pracy zwyczajnie rezygnuje i znika na dobre. Odzyskanie takich pieniędzy może być drogą przez mękę – gwarancja ubezpieczeniowa dla zaliczki daje pewność, że zostaną one wypłacone od razu.

Oczywiście zleceniodawcy, szczególnie firmy związane z branżą budowlaną, powinny zdecydować się na gwarancję ubezpieczeniową dla rękojmi. To zawsze zwiększa pewność, że w razie ujawnienia się różnych wad w przyszłości, będzie można otrzymać stosowny zwrot pieniędzy.

Ile kosztuje gwarancja ubezpieczeniowa?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Co więcej, nie jesteśmy nawet stanie choć trochę przybliżyć średniego kosztu związanego z gwarancją ubezpieczeniową. Czynników, które o tym decydują, jest mnóstwo, a do najważniejszych należy zaliczyć:

  • wysokość sumy gwarancyjnej w umowie,
  • ryzyko, jakie firma ubezpieczeniowa podejmuje podpisując umowę,
  • rodzaj gwarancji ubezpieczeniowej,
  • ubezpieczyciela, a więc firmę, z której oferty chcecie skorzystać.

POMOC BROKERÓW

Od wielu lat, pomagamy średnim, jak i dużym przedsiębiorstwom w doborze najlepszych ubezpieczeń. Zapraszamy do kontaktu w przypadku pytań. 

Imię i nazwisko:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Adres e-mail:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Numer telefonu:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Wpisz pytanie
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!

Oferujemy gwarancje ubezpieczeniowe dla firm i dla osób prowadzących działalność gospodarczą

Jeśli chcecie poznać aktualne stawki dla swojego konkretnego przypadku, musicie dokonać stosownych zapytań ofertowych. Z pomocą przychodzi nasz formularz, do którego używania zachęcamy już teraz!