Ubezpieczenie samochodu ciężarowego

Prowadzenie firmy transportowej wiąże się z wieloma zadaniami. Koordynacja przewozów, zakup i konserwacja pojazdów wymagają dużej wiedzy i znajomości zapisów prawnych. Podstawową kwestią jest oczywiście obowiązkowe ubezpieczenie samochodu ciężarowego OC. Wraz z dodatkami poszerzającymi zakres ochrony, dobre ubezpieczenie pozwala niewielkim kosztem uniknąć wielu nieprzyjemności. Wypełnij nasz formularz i porównaj oferty.

Korzystne polisy OC dla samochodów ciężarowych

Szukasz korzystnego ubezpieczenia OC AC? Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Od wielu lat, pomagamy firmom transportowym. Skorzystaj z naszej pomocy, wynegocjujemy w Twoim imieniu zniżki z ubezpieczycielem.

Korzystne ubezpieczenia OC AC

Wygodny i prosty formularz

Nasz formularz jest wygodny i prosty w obsłudze. Wypełnij wymagane pola i do kilku godzin uzyskasz ofertę.

Oferta wielu towarzystw ubezpieczeniowych

Współpracujemy i polecamy jedynie zaufane towarzystwa ubezpieczeniowe, z którymi nie będziesz miał problemu.

Pomoc specjalistów

Na naszą pomoc możesz liczyć na etapie całej współpracy.

Wszystko załatwisz online

Nie musisz fatygować się osobiście. Wszystko możemy załatwić zdalnie i całkowicie online.

Warto wiedzieć, że najlepsze ubezpieczenie w przypadku samochodów ciężarowych, możesz uzyskać poprzez indywidualne negocjacje z ubezpieczycielem. Skontaktuj się z naszym specjalistą, przygotujemy najlepszą ofertę ubezpieczenia dla Twojego auta ciężarowego.

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego - formularz

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego właściciela ciężarówki. Warto jednak pamiętać, że zakres ochrony się nie różni w zależności od oferty, więc nie ma sensu przepłacać. 

Marka
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Pojemność
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Pojazd w leasingu/kredycie
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Model
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Rok produkcji
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Przebieg
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Rodzaj własności:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Rodzaj pojazdu:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Wybierz interesujący Cię zakres ubezpieczenia:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Imię i nazwisko
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Kod pocztowy
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
PESEL
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Adres e-mail:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Numer telefonu
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
REGON
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Uwagi
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!

Jak działa kalkulator ubezpieczenia samochodu ciężarowego?

Skorzystanie z kalkulatora to bardzo wygodny sposób na zapoznanie się z warunkami, na jakich ubezpieczane są samochody ciężarowe. Do tego dzięki nim można od razu zapoznać się z ceną polis, która niewątpliwie jest istotna dla właścicieli takich pojazdów. Co ważne, skorzystanie z tego narzędzia, dostępnego na naszej stronie, jest wyjątkowo proste.

1. Wypełnij, a następnie wyślij formularz internetowy

Do przygotowania porównania różnych ofert ubezpieczeniowych potrzebne są podstawowe dane (parametry ciężarówki + dane kierowcy). Dotyczy to m.in. np. marki i modelu ciężarówki, pojemności silnika, przebiegu czy rodzaju działalności gospodarczej właściciela. Na tej podstawie można obliczyć wysokość składki ubezpieczenia.

2. Porównaj oferty ubezpieczenia za samochód ciężarowy

Na podstawie danych z formularza zespół specjalistów przeanalizuje rynek i przedstawi Ci propozycje od wielu firm ubezpieczeniowych. Otrzymasz zestawienie wszystkich interesujących Cię polis, w tym OC, AC, Assistance czy NNW. Poznasz cenę każdej z nich i warunki, a do tego otrzymasz dostęp do OWU, czyli Ogólnych Warunków Umowy.

3. Wybierz ubezpieczenie i kup je online bez wychodzenia z domu

Przeglądając oferty ubezpieczeń, zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalisty, który doradzi w kwestii wyboru. Zajmie się także wynegocjowaniem z ubezpieczycielem najlepszych warunków. Gdy tylko zdecydujesz się na którąś polisę, wykupisz ją wygodnie online, a więc bez wychodzenia z domu. Dokumenty otrzymasz na adres poczty elektronicznej.

Współpracujemy z zaufanymi towarzystwami ubezpieczeniowymi

broker

Skorzystaj z naszej oferty na ubezpieczenia

Wiele ofert w jednym miejscu

W naszej ofercie porównasz jedynie sprawdzone towarzystwa ubezpieczeniowe.

Polisy tańsze o nawet kilka tysięcy złotych

Na polisie OC możesz spokojnie zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Bezpłatna i fachowa pomoc

Pomagamy również w czasie trwania umowy ubezpieczenia OC.

Jakie pojazdy uznawane są za samochody ciężarowe?

Według ustawy VAT, za samochód ciężarowy uznaje się pojazd, którego masa całkowita przekracza powyżej 3,5 tony. Co prawda, samochody ciężarowe w ustawie o VAT nie mają jasnej definicji, ogólną definicje samochodu ciężarowego możemy znaleźć w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Tam znajdziemy krótkie wyjaśnienie, że samochód ciężarowy to pojazd, którego przeznaczaniem jest transport ładunków. Bardziej szczegółowe informacje znajdziemy dopiero właśnie w ustawie o VAT.

Dodatkowo, za samochodu ciężarowe uważane są również pojazdy, które są w stanie przewozić przynajmniej 10 osób wraz z kierowcą, z przeznaczaniem do transportu pasażerów.

W przypadku samochodów ciężarowych podział jest stosunkowo prosty, dzielimy ja na: ciągnik siodłowy – przystosowany do ciągnięcia naczep i przyczep, ciężarowy skrzyniowy, przeznaczony do przewozu towarów i ciągnięcia przyczepy, przeznaczony do przewozu ludzi, z nadwoziem rodzaju furgon, ciężarowy do zabudowy i ciężarowy specjalny.

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego online

Ubezpieczenie OC ciężarówki to konieczność, a firmy ubezpieczeniowe często zniechęcają właścicieli takich pojazdów wysokimi cenami. Jazda bez ubezpieczenia wiąże się jednak z wysoką karą, a znalezienie przystępnej oferty jest możliwe. Wystarczy skorzystać z internetowej porównywarki lub samodzielnie przyjrzeć się cennikom różnych ubezpieczycieli. Zakup polisy OC przez Internet to gwarancja wygody, oszczędności i szybkiego przebiegu transakcji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu idealnego ubezpieczenia pojazdu ciężarowego, skontaktuj się z nami. Nasze doświadczenie pozwala uzyskać najkorzystniejszą ofertę w bardzo krótkim czasie, bez przeglądania dziesiątek stron umów.

Jaka kara grozi za brak OC ciężarówki?

Powoli kończą się czasy, w których to karę za brak OC można było otrzymać po kontroli drogowej Policji lub wypadku. Dziś Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma bardzo dobre narzędzia do weryfikacji ważności polis ubezpieczeniowych. Może nałożyć wysokie kary m.in. poprzez analizę danych z systemu informatycznego. Te są dość wysokie i w przypadku pojazdów ciężarowych wynoszą aktualnie (rok 2022):

Czym jest samochód ciężarowy dla towarzystw ubezpieczeniowych?

Choć może Cię to zaskoczyć, jeśli planujesz ubezpieczyć samochód ciężarowy, musisz upewnić się, że właśnie takim jeździsz. Okazuje się bowiem, że ubezpieczyciele mają dość proste zasady określania takich pojazdów. Zgodnie z nimi auta:

Powyższe kwestie są bardzo ważne, gdyż pojazdy nieuznawane za ubezpieczyciela za ciężarowe są obejmowane taką samą ochroną OC, jak osobowe. Oznacza to oczywiście dużo niższą składkę. Co warto podkreślić, czasem pojawiają się dodatkowe warunki. Na przykład w firmie Warta ciężarówka musi ważyć powyżej 3,5 tony, ale powinna mieć też ponad 800 kg ładowności.

Niestety trzeba liczyć się z tym, że ubezpieczenie samochodu ciężarowego będzie dużo droższe od tego, co zapłaci kierowca auta osobowego. Powyższe zasady, w których kluczową kwestię stanowi masa, mają ważne uzasadnienie. Po prostu ubezpieczalnie wychodzą z założenia, że im cięższy pojazd, tym więcej szkód może spowodować, a to wiąże się z wyższymi odszkodowaniami.

Jakie polisy dokupić do obowiązkowego OC ciągnika siodłowego?

Pojazdy ciężarowe, z racji trudów eksploatacyjnych, są bardziej narażone na usterki niż ich osobowe odpowiedniki. Do tego mają dużą wartość, a i nierzadko przewożą kosztowne ładunki, przez co stanowią łakomy kąsek dla złodziei. Należy także pamiętać o wysokim ryzyku wypadku, który może być śmiertelnym zagrożeniem dla kierowcy. Wszystkie te powody sprawiają, że warto zastanowić się nad dodatkowymi ubezpieczeniami, które można dokupić do OC. Do najważniejszych zaliczyć należy AC, Assistance oraz NNW.

Ubezpieczenie samochodów ciężarowych dedykowane dla firm transportowych

Właściciel firmy transportowej ponosi dużą odpowiedzialność za użytkowany sprzęt i funkcjonowanie przedsiębiorstwa. 

Na szybkim transporcie polegają zakłady produkcyjne i sprzedawcy. Ich działalność zależy w dużej mierze od tego, czy dostawca przywiezie towar w ustalonym terminie oraz w sposób spełniający normy bezpieczeństwa.

Zarówno kierowca, jak i ładunek muszą dotrzeć na miejsce bez szkody – inaczej można się spodziewać dotkliwych strat finansowych. Dlatego ubezpieczenie samochodu ciężarowego jest tak ważne.

Najpopularniejszymi ubezpieczeniami dla właścicieli samochodów ciężarowych są:

Czy ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego jest obowiązkowe?

Każdy pojazd mechaniczny wymaga ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Polisa musi być ważna nieprzerwanie – za opóźnienie w jej przedłużeniu lub zakupie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży na Ciebie wysoką karę. Ubezpieczenie komunikacyjne OC dopasowane jest do rodzaju samochodu. W przypadku pojazdu ważącego więcej niż 3,5 tony będzie to ubezpieczenie samochodu ciężarowego.

Co grozi właścicielowi, który nie ubezpieczył samochodu ciężarowego?

Dawniej wielu osobom udawało się uniknąć zakupu ubezpieczenia OC. Obecnie jest to niemożliwe – system jest monitorowany przez UFG. Nieubezpieczone pojazdy są na bieżąco wykrywane, a ich właściciele obciążeni mandatami. Jeśli ciężarówka jeździła (lub stała na parkingu) bez ubezpieczenia dłużej niż 14 dni, kara wynosi 7800 złotych. To kilka razy więcej niż koszt przeciętnej polisy komunikacyjnej.

Obowiązek to nie jedyna motywacja do zakupu ubezpieczenia. Najważniejsze jest to, że koszt naprawy szkód w przypadku kolizji mógłby doprowadzić Cię do bankructwa, jeśli sprawcą był Twój nieubezpieczony samochód ciężarowy. Nie ryzykuj przejazdów bez polisy komunikacyjnej OC – jej cena nie musi być bardzo wysoka.

Dlaczego ubezpieczenia samochodów ciężarowych tyle kosztują?

Chociaż po polskich drogach porusza się mnóstwo ciężarówek, niewiele firm oferuje ich ubezpieczenie. Jeszcze trudniej znaleźć ofertę atrakcyjną cenowo. Dlaczego tak jest, skoro zakres ochrony niewiele różni się od ubezpieczenia OC samochodu osobowego? Firma ubezpieczeniowa z kilku powodów ponosi duże ryzyko.

Oto najważniejsze przyczyny:

Wszystko to sprawia, że przeciętna firma ubezpieczeniowa niechętnie podpisuje umowę z właścicielami firm transportowych. Składka może być wygórowana – zdarza się, że nieświadomy klient płaci kilkanaście tysięcy złotych za ubezpieczenie jednej ciężarówki.

Przedłużenie umowy bywa o wiele droższe niż zawiązanie nowej. Chodzi o to, aby zniechęcić właściciela ciężarówki do odnowienia polisy. Im dłużej użytkowany jest samochód, tym większe ryzyko dla ubezpieczyciela.

Czym jest polisa NNW?

Ubezpieczenia te gwarantują ochronę bezpośrednio ludziom. NNW jest polisą, która zapewnia odszkodowanie w razie:

Oba te zdarzenia dotyczą konsekwencji zarówno kolizji drogowych, jak i nieszczęśliwych wypadków, np. gdy kierowca zabezpiecza towar na pojeździe. W przypadku tego ubezpieczenia kluczowa jest suma gwarantowana. Polisy te są stosunkowo tanie, dlatego zawsze warto je dokupić do OC.

Ubezpieczenie assistance dla pojazdu ciężarowego

Z racji intensywnej eksploatacji pojazdów ciężarowych trzeba liczyć się z wysokim ryzykiem usterki w trasie. W przypadku jej wystąpienia assistance zapewnia całkiem spore wsparcie, gdyż obejmuje m.in.:

Przed wyborem konkretnego ubezpieczenia z pewnością należy zwrócić uwagę na zakres ochrony i gwarantowane sumy. Istotne jest także to, że nie każda taka polisa działa poza granicami Polski. Firmy realizujące transporty międzynarodowe powinny odpowiednio zwiększyć zasięg ochrony.

Czym jest AC ciężarówki?

Większość polis AC w swoim podstawowym zakresie gwarantuje ochronę na wypadek:

W przypadku tego ubezpieczenia bardzo ważna jest suma gwarancyjna. Przed podpisaniem umowy warto także zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczyciel odpowiada za bagaż znajdujący się w ciężarówce i jeśli tak, to do jakiej kwoty.

Ciężarówka w trasie – realia funkcjonowania kierowców

Nietrudno przyznać ubezpieczycielom rację. Praca kierowcy ciężarówki rzeczywiście pod wieloma względami sprzyja wypadkom. Kilkudniowa podróż zmusza go do jedzenia i spania w pojeździe. Nie ma czasu na poszukiwanie zakwaterowania – dostawa musi być dostarczona we wskazanym terminie, co wymusza duży pośpiech. Opóźnienie mogłoby doprowadzić do przeterminowania towaru i sporych strat pieniężnych.

Kierowca tira działa więc pod presją, a stres i zmęczenie utrudniają skupienie na drodze. Nietrudno o źle dostosowaną prędkość na autostradzie lub inne tragiczne w skutkach niedopatrzenie. Statystyki pokazują, że są to najczęstsze przyczyny wypadków na drogach ekspresowych.

Zagrożenia czyhające na kierowców

Podczas długiej podróży tirem można napotkać wiele zagrożeń. Duże gabaryty pojazdu wymagają większej ostrożności na drodze. Około 10% pojazdów silnikowych zarejestrowanych w Polsce to ciężarówki, które według raportu policji odpowiadały za ok. 8% wypadków drogowych w 2019 roku.

Bezpieczeństwo na drodze zmniejsza długotrwały stres i częsta konieczność jazdy bez postojów, aby dostarczyć ładunek w terminie. Towary mogą ponadto ulec zniszczeniu – szybki manewr może wywołać wstrząs, który uszkodzi znaczną część delikatnego ładunku. Czasami ciężarówki zostają skradzione na terenie Polski lub innych krajów europejskich.

Ile kosztuje oc samochodu ciężarowego?

Firmy ubezpieczeniowe unikają podpisywania umów z właścicielami ciężarówek, składka bywa sztucznie podnoszona. Dlatego zawsze należy porównywać oferty różnych towarzystw i zwracać uwagę na czynniki, które wpływają na cenę ubezpieczenia. Zakres ochrony OC zawsze jest taki sam – jedyną różnicą jest koszt. Trudno wskazać konkretną kwotę, ponieważ może ona się różnić nawet o kilka tysięcy złotych w zależności od oferty. Może się okazać, że zmieniając ubezpieczyciela zaoszczędzisz kilka tysięcy złotych na każdym samochodzie!

Co wpływa na koszt ubezpieczenia ciężarówek?

Na wysokość składki za ubezpieczenie samochodu ciężarowego składa się:

Warto wspomnieć, że kategoria pojazdów ciężarowych obejmuje także busy. Za ich ubezpieczenie właściciel zapłaci mniej niż w przypadku pojazdu o dużej ładowności, np. ciężarówki z naczepą.

Leasing, a ubezpieczenie samochodu ciężarowego

Jeśli korzystasz z pojazdu o wadze większej niż 3,5 tony w ramach leasingu, może być wymagane ubezpieczenie AC. Zapewnia ono ochronę na wypadek kradzieży lub zniszczenia auta – zarówno z winy użytkownika, jak i osób trzecich lub klęski żywiołowej. Dzięki temu firma leasingowa ma pewność, że samochód powróci do niej w stanie nienaruszonym lub sfinansowany zostanie nowy pojazd.

Wybór ubezpieczenia AC tirów nie jest oczywisty. Można skorzystać z oferty samej firmy leasingowej, która ma dostęp do polis w niskich cenach, lecz zakres ochrony może być okrojony i wymagać dodatkowego poszerzenia. W takiej sytuacji bardziej opłacalne okaże się ubezpieczenie w niezależnym towarzystwie, zwłaszcza w pakiecie z OC. Najlepiej porównać oferty pod względem kosztu samodzielnej polisy oraz ewentualnych rabatów za podpisanie umowy łączonej.

POMOC BROKERÓW

Dołącz do wielu firm transportowych, które nam zaufało. Z nami zaoszczędzisz pieniądze na ubezpieczeniu pojazdu ciężarowego. Jeśli masz pytania, zadaj je naszemu specjaliście. 

Imię i nazwisko:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Adres e-mail:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Numer telefonu:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Wpisz pytanie
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!

Ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego - Wybieraj najtańsze!

Czy polisa OC za 10 tysięcy złotych zapewni lepszą ochronę niż taka, która kosztuje 2500 złotych? Nie, ponieważ zakres takiego ubezpieczenia jest regulowany prawnie. Każda firma musi przedstawić takie same warunki umowy. Możesz więc bez obaw wybrać najtańsze OC.

Inna sytuacja jest wtedy, kiedy towarzystwo oferuje ubezpieczenie OC wraz z dodatkami. Wtedy pozostałe ubezpieczenia w pakiecie podlegają indywidualnym zasadom ustalonym przez firmę i to z nimi należy zapoznać się bardziej wnikliwie, aby ocenić atrakcyjność oferty.

FAQ – odpowiedzi na często zadawane pytania

Właściciele samochodów ciężarowych, przed zakupem polisy ubezpieczeniowej, często mają sporo pytań. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie.

1

Czy dla leasingowanej ciężarówki można wykupić OC online?

Istnieje taka możliwość, ale tylko w konkretnym przypadku. Polisę online mogą kupić leasingobiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Co ważne, właścicielem pojazdu ciężarowego musi być firma leasingowa. Pamiętaj, że wypełniając formularz na naszej stronie, możesz znaleźć zarówno ubezpieczenie OC, jak i AC dla ciężarówki.

2

Dlaczego za ubezpieczenie ciężarówki płaci się więcej, niż pojazdu dostawczego?

Wynika to głównie ze sposobu eksploatacji. Auta dostawcze rzadko kiedy realizują zlecenia transportowe dalej, niż na rynku lokalnym. Do tego przewożone przez nie ładunki są stosunkowo niewielkie. Pojazdy ciężarowe nierzadko jeżdżą po całej Europie i transportują wiele ton towaru. Czynniki te sprawiają, że znacząco rośnie wystąpienie szkody, dlatego zarówno polisy OC, jak i AC są droższe.

3

Czym jest ubezpieczenie flotowe ciężarówki i czy jest inne od zwykłego?

Co do zasady ubezpieczenie flotowe w swoim zakresie niczym nie różni się od zwykłego. W jego przypadku ochrona ubezpieczeniowa obejmuje po prostu wiele samochodów, czyli firmową flotę. Zaletą tej polisy jest niższy koszt ubezpieczenia, biorąc pod uwagę każdą ciężarówkę osobno. Do tego właściciel wielu pojazdów ubezpiecza je raz w roku, co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. Niestety polisy tej nie da się wykupić poprzez internet.

4

Jakie są sumy gwarancyjne OC ciężarówki?

Pod kątem sumy gwarancyjnej jest ona regulowana ustawowo, a jej wielkość jest identyczna dla samochodów osobowych oraz ciężarowych. Obecnie wynosi dokładnie 1 050 000 euro w przypadku szkód na mieniu. Z kolei szkody na osobie są objęte kwotą 5 210 000 euro. Warto dodać, że kwoty te dotyczą jednego zdarzenia. Suma gwarancyjna związana ze szkodami na ludziach dotyczy wszystkich ofiar danego zdarzenia, niezależnie od tego, ile ich jest.

5

Dlaczego auta dostawcze nie są traktowane tak samo, jak ciężarowe?

Nie da się ukryć, że auta dostawcze są popularniejsze od ciężarówek z dwóch głównych powodów. Są tańsze w zakupie i utrzymaniu, a do tego można je prowadzić z prawem jazdy kat. B. Jednak należy pamiętać o tym, że w porównaniu do ciężarówek mają mniejszą wagę i gabaryty. Pojazdy ciężarowe są potężne, przewożą ciężkie ładunki, co w efekcie sprawia, że spowodowane przez nie wypadki zwykle generują ogromne straty.

6

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego?

Jak wiesz, ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nakłada na każdego właściciela pojazdu ciężarowego przymus zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Brak ubezpieczenia samochodu ciężarowego to po prostu głupota i droga do bankructwa. Właściciele pojazdów ciężarowych, często zastanawiają się – ile kosztuje ubezpieczenie samochodów ciężarowych? Średnie stawki za OC wynoszą ok. 2500 – 5000 złotych rocznie.


Jeśli chcesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu ciężarowego, zdecyduj się na pomoc doświadczonych specjalistów.

7

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie naczepy?

Przy okazji opisywania polis ubezpieczeniowych dla pojazdów ciężarowych warto wspomnieć o tym, że własne OC musi posiadać również naczepa. Na szczęście zwykle jest ono bardzo tanie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie ciężarówki. Ceny zaczynają się już zaledwie od 100 zł i zależą głównie od ładowności naczepy oraz jej typu.

Tak niskie kwoty są jednak uzasadnione. OC to działa tylko wtedy, gdy naczepa wyrządziła szkody, stojąc w miejscu po odłączeniu się od ciągnika. We wszystkich pozostałych sytuacjach odszkodowania są wypłacane po prostu z ubezpieczenia ciężarówki.