SolidnyAgent.pl

Plomba transportowa – co to jest i kiedy się ją stosuje?

Obecnie na rynku działa wiele firm oferujących spedycję i transport międzynarodowy. Konkurencja jest spora, dlatego tego typu działalności muszą dbać o mnóstwo aspektów, aby mieć klientów – m.in. o bezpieczeństwo przewożonego mienia. Niezbędne są rozmaite środki zabezpieczające, które zawsze trzeba dopasować do rodzaju konkretnego towaru (jego wagi, wielkości, a także innych parametrów technicznych). Bardzo często zastosowanie znajduje plomba transportowa. Z naszej artykułu dowiesz się, co to jest, jakie są jej rodzaje oraz kiedy znajduje zastosowanie.

Nasza firma oferuje tanie i najszersze zakresowo ubezpieczenia transportowe.
Załatwimy dla Twojej firmy najlepsze ubezpieczenie. 

Czym jest plomba transportowa?

Plomba transportowa to często stosowany rodzaj mechanizmu zabezpieczającego, który świetnie sprawdza się do zabezpieczania ładunków przewożonych na ciężarówkach. Jest on powszechnie stosowany przez firmy zajmujące się transportem towarów. To jeden z najlepszych sposobów na to, aby chronić zawartość przed ingerencją osób trzecich. Takie zabezpieczenie zakłada się na drzwi naczepy, co sprawia, że nie da się ich otworzyć bez pozostawienia widocznego śladu. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, to próba uszkodzenia na pewno zostanie zauważona przez pracowników, odpowiedzialnych za odbiór towaru.

Jakie istnieją rodzaje plomb na drzwi naczep?

Aktualnie istnieje mnóstwo rozwiązań, które umożliwiają bezpieczny transport ciężarowy. Z tego względu zwykle można dopasować zabezpieczenie do rodzaju zlecenia i konkretnych wymagań klienta. Obecnie plomby na drzwi naczep można podzielić na:

  • linkowe,
  • naklejkowe,
  • boltowe.

Dlaczego stosuje się plomby zabezpieczające?

Zasadniczym powodem, dla którego warto stosować plomby transportowe, jest to, że są one gwarancją, że do klienta dociera ten sam towar, który został dla niego przygotowany i załadowany przed podróżą. Zamawiający nie ma zatem wątpliwości, że skład załadunku mógł ulec zmianie w czasie przewozu. Inną zaletą jest doskonała ochrona przed włamaniem. Niezabezpieczona naczepa może stanowić obiekt zainteresowania złodziei w czasie postoju. Dlatego, jeśli zależy nam na tym, aby uchronić się przed kradzieżą lub uszkodzeniem zawartości ciężarówki, warto zastosować plomby transportowe. 

Plomba transportowa rewelacyjnie sprawdza się także jako zabezpieczenie przed dostaniem się do naczepy osób trzecich. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak poważnym problemem jest kryzys migracyjny. Ten ma wpływ na to, że mnóstwo osób decyduje się na wjazd lub poruszanie się po państwach UE w nielegalny sposób, dlatego często słyszy się o próbach włamań do ciężarówek, co ma na celu ukrycie się i przejechanie przez granicę. 

Ponadto stosując plombę transportową, sprawdzanie stanu ładunku jest dużo prostsze. Otwieranie naczepy jest ograniczone, zatem osoba przewożąca nie musi weryfikować stanu poszczególnych części składowych ładunku. Wystarczy, że rzuci okiem na stan plomby – jeśli nie ma żadnych śladów ingerencji, to wszystko jest w jak najlepszym porządku. 

Po co wykorzystuje się plomby celne?

Plomba celna jest najprostszym sposobem na zabezpieczenie zawartości naczepy na czas przewozu. Tego typu zabezpieczenia produkowane są z wytrzymałych materiałów, zatem mogą pochwalić się wysoką odpornością na zniszczenia. Wiąże się to również z tym, że bez problemu są w stanie przetrwać całą podróż w nienaruszonym stanie. Jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenie, to może to być dowód o zewnętrznej ingerencji w przewożony ładunek.

Jak wygląda proces zakładania plomby celnej?

Podczas zakładania plomby celnej bardzo ważne jest, aby stosować się do wszelkich zaleceń producenta. Koniecznie trzeba też upewnić się, że została solidnie zamontowana i nie ma żadnych uszkodzeń. Dodatkowo warto podkreślić, że jeden ładunek można zabezpieczyć więcej niż jedną plombą. Nierzadko bowiem zdarzają się sytuacje, że obie strony – zleceniodawca i przewoźnik – stosują własne zabezpieczenia. Wówczas każde zabezpieczenie ma własny numer, który powinien znaleźć się w dokumentach przewozowych.

Kiedy można usunąć plomby celne?

Mogą tego dokonać wyłącznie osoby mające stosowne uprawnienia. Mianowicie mowa tutaj o funkcjonariuszach Krajowej Administracji Skarbowej, czy Służby Celnej. Gdy kontroler sprawdzi już zawartość, to powinien nałożyć nową plombę. Takie zdarzenie musi zostać również odnotowane w dokumentacji przewozu wraz z umieszczeniem nowego numeru plomby. Choć może się to wydawać nieistotne, to jednak jest bardzo ważne, ponieważ jeśli nie zostanie to zgłoszone lub dojdzie do nieuprawnionego zdjęcia zabezpieczeń, kierowca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. 

Podsumowanie

Stosowanie plomb transportowych to dobre rozwiązanie, które pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa ładunku na drodze i sprawia, że praca kierowcy jest dużo prostsza. Dzięki takim zabezpieczeniom można natychmiast zgłosić uszkodzenia lub podejrzane zmiany przełożonemu i tym samym wykryć ewentualne szkody, czy próby dostania się do wnętrza naczepy.

Scroll to Top