Ubezpieczenie NNW komunikacyjne – co to jest?

Ubezpieczenie NNW komunikacyjne – co to jest?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków nie jest obowiązkowe. Oznacza to, że decyzja o zakupie tego typu dodatkowego ubezpieczenia należy do każdego właściciela pojazdu. Czym jest i co dokładnie obejmuje ubezpieczenie NNW?

Co to jest NNW w ubezpieczeniu auta?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) to zobowiązane do wypłaty określonego procentu odszkodowania w przypadku uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego klienta w przypadku nieoczekiwanego wypadku komunikacyjnego.

Szczegółowy opis tego typu wypadku zawsze znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Firmy ubezpieczeniowe oferują natomiast odszkodowanie za szkody fizyczne, obrażenia ciała i śmierć w wypadku drogowym.

Pełne ubezpieczenie komunikacyjne zawiera takie polisy jak: OC, AC, NNW i Assistance

Ubezpieczenie NNW. Co obejmuje i jak działa?

Ubezpieczenie NNW chroni kierowcę i pasażerów – jeżeli zostali oni objęci polisą – nie tylko podczas jazdy, ale także podczas parkowania, wsiadania i wysiadania z pojazdu, pakowania do niego rzeczy oraz w chwili jego naprawy. Kierowcy, którzy często podróżują z innymi, powinni zatem rozważyć tego rodzaju dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, aby nie musieć pokrywać wszystkich kosztów z własnej kieszeni.

Wiele osób zastanawia się, czy polisa ta jest opłacalna? Warto wiedzieć, że niektórzy ubezpieczyciele w warunkach swojej polisy pokrywają koszty transportu, leczenia i rehabilitacji osób poszkodowanych. Bardzo często dla tego typu świadczenia określona jest maksymalna kwota wypłaty, najczęściej jako procent uszczerbku na zdrowiu. Ofiarom wypadków drogowych przysługuje odszkodowanie za wszystkie straty poniesione podczas wypadku, czyli całkowitą wysokość szkody. Kwota ta nie może jednak przekroczyć sumy ubezpieczenia zawartej w umowie polisy.

Kiedy ubezpieczenie z NNW nie zostanie wypłacone?

Podobnie jak w przypadku innego rodzaju polis, NNW może nie zostać wypłacone w określonych sytuacjach. Odszkodowanie to nie przysługuje w momencie, gdy sprawca wypadku znajdował się pod wpływem alkoholu bądź narkotyków, spowodował dany wypadek umyślnie, a także gdy pojazdem kierowała osoba nieposiadająca do tego uprawnień.

Ile kosztuje polisa NNW?

Koszt polisy jest naprawdę niski – ceny zaczynają się od 20 zł za cały rok, co daje ubezpieczonemu kwotę zaledwie dwóch złotych na miesiąc. Należy jednak zaznaczyć, że im wyższa suma ubezpieczenia zostanie określona w umowie, tym wyższa będzie cena składni, jednak skutkiem będzie również pewniejsza ochrona. Sumy ubezpieczenia mogą wynosić od 5 tysięcy do nawet ponad 100 tysięcy złotych. Warto więc porównać opcje oferowane przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe, aby ustalić, która z nich będzie dla ciebie najbardziej korzystna, gdy na drodze zdarzy się coś niespodziewanego.

Podsumowanie - Ubezpieczenie NNW komunikacyjne

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zawierane jest łącznie z ubezpieczeniem OC pojazdu. Zamiast zastanawiać się nad wyborem firmy ubezpieczeniowej, warto w pierwszej kolejności porównać różnorodne oferty, analizując je między innymi pod kątem opłacalności. Aby zakupić OC, NNW czy inny rodzaj ubezpieczenia, nie musisz nawet wychodzić z domu – wszystko możesz w krótkim czasie załatwić przez internet. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnego na naszej stronie formularza, wpisując niezbędne dane dotyczące pojazdu. Nasz doradca skontaktuje się z tobą i przedstawi ci najkorzystniejszą ofertę, dzięki czemu będziesz mógł być pewien, że zyskasz kompleksową ochronę, nie przepłacając w żaden sposób za wybraną polisę.