SolidnyAgent.pl

Eurowinieta – co to jest i gdzie obowiązuje?

Przewożenie towarów ciężarówkami niektórymi autostradami i drogami ekspresowymi w kilku krajach europejskich wiąże się z wymogiem wykupienia eurowiniety. Jeśli niedługo czeka Cię wyjazd za granicę pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton (jednak nie jest to autobus), to koniecznie powinieneś zweryfikować, czy zobowiązany jesteś do skorzystania z tego elektronicznego systemu poboru opłat.

Nasza firma oferuje tanie i najszersze zakresowo ubezpieczenia transportowe.
Załatwimy dla Twojej firmy najlepsze ubezpieczenie i najtańsze OC na ciągnik siodłowy / samochód ciężarowy.  

Czym jest eurowinieta?

Pod określeniem eurowinieta kryje się elektroniczny system poboru opłat drogowych, który obowiązuje już od 20 lipca 1999 roku w kilku krajach europejskich. Do zaopatrzenia się w nią zobowiązani są kierowcy pojazdów o masie całkowitej powyżej 12 ton, poza autobusami. Jest to system, który zwykle dotyczy przede wszystkim kierowców firm transportowych. Bardzo ważną informacją jest to, że eurowinieta jest obowiązkowa, a jeśli jej zabraknie – grozi za to mandat nawet w wysokości kilkuset euro. 

Eurowinieta często nazywana jest winietą elektroniczną. Wynika to z tego, że gdy już ją wykupisz, to niepotrzebne są dodatkowe dokumenty, czy naklejki będące potwierdzeniem opłaty. Gdy tylko ją zakupisz, dane twoje i pojazdu zostaną automatycznie dodane do specjalnej bazy elektronicznej, która pozwala na późniejszą wygodną ich weryfikację. Z tego względu pamiętaj o podaniu prawidłowych danych, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów.

Jakie dane trzeba podać podczas zakupu eurowiniety?

Zamówienie winiety przez Internet nie powinno sprawić Ci żadnego problemu. Jedyne co musisz zrobić, to podać kilka niezbędnych informacji takich jak:

Istotną informacją jest to, że nie musisz się dodatkowo rejestrować lub logować, a płatności za zakup eurowiniety dokonasz za pośrednictwem karty kredytowej czy paliwowej.

Co grozi za brak eurowiniety?

Nie brakuje kierowców, którzy nie decydują się na zakup eurowiniety. Wynika to zwykle z pośpiechu, aczkolwiek czasem jest to celowe działanie. Jednakże takie postępowanie wiąże się z konsekwencjami. Jeśli będziesz się poruszał na trasach, na których obowiązuje eurowinieta, nie mając tego wirtualnego dokumentu, to grozi Ci grzywna w wysokości kilkuset euro. Dlatego zdecydowanie trzeba pamiętać o wykupieniu takiego uprawnienia, którego koszt wynosi około kilkunastu euro na jeden dzień.

Na jakie kraje obowiązuje eurowinieta?

Nazwa eurowinieta jest trochę myląca, ponieważ może sugerować, że jest to typ winiety obowiązujący na terenie wszystkich krajów europejskich. Jednak tak nie jest, dlatego koniecznie musisz wiedzieć, że ten system poboru opłat obowiązuje jedynie na takie kraje jak:

Jeśli zatem wybierasz się do Szwecji, to musisz wykupić eurowinietę, aczkolwiek nie jest to rozwiązanie na wszystkie kraje regionu europejskiego, jakim jest Benelux. Jest to system, który obowiązuje także w Holandii i Luksemburgu, natomiast w Belgii już nie. Co więcej, potrzebujesz jedynie jedną eurowinietę – nawet jeśli planujesz przejeżdżać przez więcej niż jeden kraj objęty tym systemem.

Eurowinieta – jaki jest jej koszt i gdzie można ją kupić?

W eurowinietę możesz zaopatrzyć się na wiele sposobów. Jednym z nich jest zakup w stacjonarnych punktach sprzedaży – np. na stacji paliw, w punktach odprawy granicznej, a także w placówkach firmy AGES, będącej operatorem systemu eurowiniet. Natomiast to, ile zapłacisz, zależy od liczby osi i klasy emisji spalin. Obowiązuje tutaj zasada – im wyższe normy, tym niższa opłata za eurowinietę. 

Do ostatniego dnia 2022 roku obowiązywała dzienna stawka wynosząca 12 euro, niezależnie od kategorii pojazdu. W przypadku stawki tygodniowej – od 20 do 62 euro, miesięcznej od 75 do 235 euro, natomiast rocznej od 750 do 2359 euro.

Jak zamówić eurowinietę przez Internet?

Zdecydowanie jednym z najwygodniejszych sposobów na zdobycie eurowiniety jest jej zamówienie przez Internet. Jest to możliwe przez serwis www.eurovignettes.eu.

Jeśli korzystasz z karty flotowej lub paliwowej, masz możliwość uregulowania należności przy użyciu następujących kart:

  • DKV,
  • ENI/Agip,
  • Esso,
  • euroShell,
  • eurotol sas,
  • EUROTRAFIC,
  • Eurowag,
  • LogPay,
  • Multi Service Tolls,
  • OMV,
  • PLOSE,
  • Ressa,
  • Statoil,
  • TOTAL,
  • TSI Global Star,
  • UTA.


Zakupu eurowiniety możesz dokonać również z wykorzystaniem kart kredytowych Mastercard i VISA.

Niewykorzystana winieta a odzyskiwanie części opłat

Twoja winieta ma jeszcze przynajmniej jeden pełny miesiąc ważności, ale już teraz wiesz, że jej nie wykorzystasz? W takim razie wiedz, że masz opcję odzyskania części opłaty. Aby to było możliwe, powinieneś złożyć wniosek o jej zwrot. Prawidłowo wypełniony dokument możesz wysłać na wiele sposobów – poprzez e-maila, pocztą lub faxem. 

Jeśli chcesz, to możesz także udać się do placówki AGES. Nie zapominaj jednak, że otrzymasz zwrot jedynie za pełne miesiące. Z tego powodu, gdy chcesz odzyskać całość opłaty, wyślij wniosek jeszcze zanim rozpocznie się termin ważności konkretnej winiety. 

W innym wypadku od tej kwoty zostaną odjęte minione i rozpoczęte miesiące. Zwrot części opłat otrzymasz w euro na podane konto bankowe po uwzględnieniu opłaty manipulacyjnej, która wynosi 25 euro. Czy długo trzeba czekać? Zwykle nie – najpewniej wniosek zostanie rozpatrzony w ciągu kilku dni.

Co potrzebujesz, aby uzyskać zwrot?

Zanim otrzymasz zwrot, musisz zadbać o to, aby mieć komplet niezbędnych dokumentów takich jak:

  • uzupełniony i podpisany wniosek,
  • dane konta bankowego,
  • kopia karty pojazdu lub dowodu rejestracyjnego,
  • pokwitowanie opłaty za eurowinietę, numer rejestracyjny pojazdu, okres ważności winiety lub numer eurowiniety – wystarczy jeden spośród tych wariantów.

O czym jeszcze musisz pamiętać przy zamawianiu eurowiniety?

Ponownie podkreślamy, że musisz koniecznie wpisać prawidłowe dane podczas zakupu eurowiniety. Jest to bardzo ważne, ponieważ gdy dokonasz już opłaty i zrealizujesz zamówienie, nie będziesz już miał możliwości żadnych poprawek. Jeśli zdarzy się, że popełnisz błąd, to niestety może to być uznane jako brak winiety. 

Kraje takie jak Holandia, Szwecja, Luksemburg i Dania sprawdzają posiadanie tego dokumentu, wykorzystując do tego system kamer i mobilne patrole. Wiąże się to z tym, że weryfikacja przebiega niezwykle sprawnie i ci, którzy nie wykupią eurowiniety, na pewno będą musieli zapłacić mandat. Gdy popełnisz błąd podczas składania zamówienia, to możesz jedynie ubiegać się o odzyskanie części opłaty, składając odpowiedni wniosek, choć pamiętaj, że dotyczy to tylko winiet ważnych jeszcze przynajmniej jeden miesiąc. 

Jeśli natomiast jesteś zainteresowany tym, z jakim wyprzedzeniem można kupić eurowinietę, to wiedz, że jest to możliwe w ciągu całego bieżącego roku.

Co zrobić, gdy popełnisz błąd podczas zamówienia?

Jeśli wpiszesz niewłaściwy numer rejestracyjny lub symbol kraju, to jedynym rozwiązaniem jest zakup nowej eurowiniety, dbając o podanie prawidłowych danych. Podobnie wygląda sytuacja, gdy nieprawidłowo określisz klasę emisji lub liczbę osi, choć jeśli wprowadzenie prawidłowych danych sprawi, że opłata będzie taka sama lub niższa, to nie ma potrzeby składania nowego zamówienia. Gdy natomiast błąd związany jest z terminem ważności, to niezbędne jest złożenie dodatkowego zamówienia, które uwzględni brakujące dni. 

Dodatkowo powinieneś wiedzieć, że podczas zamawiania winiety nie możesz wskazać daty wcześniejszej niż obowiązujący dzień. Jest to jednoznaczne z tym, że nie możesz kupić winiety z mocą wsteczną.

Zbliża się Twoja podróż za granicę? Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Wybierając się w trasę za granicę, musisz koniecznie pamiętać o zakupie eurowiniety, ale równie ważne jest ubezpieczenie. W końcu pojazdy służbowe są narażone na rozmaite wypadki. Pokonują setki tysięcy kilometrów, co zwiększa ryzyko stłuczek, kolizji i innych niebezpiecznych sytuacji. Choć wypadki to największe zagrożenie, to jednak niejedyne. Musisz też pamiętać o ryzyku usterek mechanicznych. Na szczęście ubezpieczenie jest sposobem na to, aby uchronić auto przed wyjazdem.

Scroll to Top