SolidnyAgent.pl

OCP przewoźnika koszt – ile trzeba zapłacić?

OCP to specjalny rodzaj ubezpieczenia przeznaczony dla firm związanych z branżą transportową. Ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego zapewnia ochronę przewoźnikowi na wypadek zniszczenia czy uszkodzenia towaru oraz nierzetelnego wykonania usługi. Zgodnie z przepisami jest to polisa nieobowiązkowa, jednak od lat cieszy się ogromną popularnością. Zapewnia bowiem spokój przedsiębiorstwom przewozowym, chroniąc przed utratą płynności finansowej. Wielu klientów zadaje nam pytanie, jaki jest koszt OCP przewoźnika – i bez owijania w bawełnę, niżej odpowiadamy!

PS.

Ubezpieczenie OCP możesz również spotkać pod poniższymi terminami:

Ubezpieczenie OCPD (polisa OCPD)
– Ubezpieczenie OC przewoźnika
– Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego

Dla kogo jest ubezpieczenie OCP?

Polisy OCP (Ubezpieczenie OC przewoźnika) są skierowane do branży transportowej, przedsiębiorców i firm realizujących przewozy towarów w ruchu krajowych. Dotyczy to wyłącznie tych firm, które świadczą usługi transportowe w celach zarobkowych. Pracę tę muszą wykonywać na podstawie udzielonej licencji oraz zezwoleń – wymóg ten wynika z wielu przepisów, w tym m.in. Ustawy o transporcie drogowym.

Czym dokładnie są polisy OCP dla przewoźników drogowych?

Jak już wiesz, OCP jest przeznaczone dla wszystkich firm, które odpłatnie świadczą usługi przewozowe w ruchu drogowych. Co ważne, nie ma tutaj znaczenia wielkość biznesu – skorzystają z niego zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak i ogromne przedsiębiorstwa.

Swoim zakresem OCP obejmuje cały okres, w którym przewoźnik jest w posiadaniu towaru. Oznacza, że chroni ładunek od momentu jego przyjęcia, do zdania w docelowym miejscu transportu. Jeśli w tym czasie dojdzie do jego uszkodzenia lub zniszczenia, odpowiedzialność za szkody przejmuje na siebie ubezpieczyciel. Odpowiada on także za ewentualne nierzetelne wykonanie usługi, np. nieterminową dostawę.

Ile kosztuje ubezpieczenie OCP?

Ceny polis OCP są bardzo zróżnicowane, gdyż każdy ubezpieczyciel we własnym zakresie ustala sposób wyliczania składek. Na ich wysokość wpływ może mieć mnóstwo różnorodnych czynników.

Jednak w praktycznie każdym przypadku największe znaczenie mają takie kwestie, jak:

OCP przewoźnika koszt – szacunkowe ceny polis

Jeśli chodzi o konkretne kwoty, to najczęściej koszt polisy OCP dla jednego pojazdu to od ok. 600 zł do 2500 zł. Z reguły, im większa liczba pojazdów objęta ubezpieczeniem OCP tym większe szanse do negocjacji. Dokładnie niestety ceny za ubezpieczenie OCP nie da się określić bo wiele zależy od zmiennych czynników. Pamiętaj, że nie zawsze warto kierować się wyłącznie kwotą składki polisy – a szczególnie przy OCP, ponieważ ma przede wszystkim skutecznie chronić przewoźnika i w 99% przypadkach dopasowywana jest indywidualnie. 

Kupujesz ubezpieczenie OCP? Koniecznie zwróć uwagę na te zapisy w umowie!

Pamiętaj, że każda firma transportowa ma nieco inne potrzeby w zakresie ochrony ubezpieczeniowej. Z tego powodu, zanim podpiszesz umowę na OCP, powinieneś dokładnie zapoznać się z jej warunkami. Jest kilka szczególnie istotnych kwestii, na które każdy przewoźnik powinien zwrócić uwagę.

Zalicza się do nich:

Czy każdy przewoźnik musi mieć polisę OCP?

Z punktu widzenia aktualnie obowiązujących przepisów, ubezpieczenie OCP zaliczane jest do grupy nieobowiązkowych polis komunikacyjnych. Dzieje się tak pomimo faktu, że odpowiedzialność przewoźników jest bardzo dokładnie określona w konwencji CMR oraz Ustawie Prawo przewozowe.

To jednak tylko teoria, gdyż praktyka pokazuje, że większość firm transportowych traktuje OCP jako ubezpieczenie obowiązkowe.
W głównej mierze wynika to z oczekiwań współczesnego rynku. Coraz mniej klientów przewoźników decydujesz się powierzyć swój towar przedsiębiorstwom, które nie mają tej polisy. Jest to zrozumiałe, gdyż pojawia się obawa, że w razie uszkodzenia ładunku w czasie przewozu uzyskanie odszkodowania bezpośrednio do firmy przewozowej może być trudne.

Należy podkreślić, że ubezpieczenie OCP jest w efekcie korzystne także dla przewoźnika. Nie tylko zabezpiecza jego płynność finansową, ale także pozytywnie wpływa na wizerunek. Firmy takie wzbudzają większe zaufanie na rynku transportowym, przez co rośnie ich popularność i, co za tym idzie, dochody.

Ubezpieczenie OCP - przedmiot ubezpieczenia i zakres ochrony

Ponieważ OCP nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, każdy ubezpieczyciel może indywidualnie ustalać zakres zapewnianej w ramach niego ochrony. Co bardzo istotne, klient w dużym zakresie może określić, jakie warunki go interesują, choć zawsze wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Jednak OC przewoźnika drogowego powinno obejmować minimum tę odpowiedzialność, która wynika z Ustawy Prawo przewozowe. Oznacza to, że odszkodowanie należy się w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia ładunku. Obejmuje także szkody wynikające z nieterminowego wykonania zlecenia transportowego.

W związku z rozbieżnościami w zakresie ochrony pamiętaj, aby przed podpisaniem umowy związanej z OCP, wnikliwie zapoznać się z OWU. Znajdziesz tam zarówno informacje dotyczące tego, gdzie odpowiedzialność przejmuje na siebie ubezpieczyciel, jak i w jakich przypadkach jest on z niej zwolniony.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z OCP?

Przede wszystkim pamiętaj, że OCP chroni tylko przed tymi szkodami, na których powstanie przewoźnik nie miał wpływu. W praktyce oznacza to, że np. nie dostaniesz odszkodowania, jeśli towar został uszkodzony w wyniku jego nieprawidłowego zamocowania. Tak samo będzie, jeśli szkoda będzie efektem wypadku spowodowanego przez nietrzeźwego kierowcę. Istotne jest także to, aby dbać o odpowiedni stan techniczny pojazdów wykorzystywanych do realizacji zleceń transportowych.

Oprócz tego w OCP znajdziesz tzw. listę wyłączeń. Koniecznie zapoznaj się z nią, zanim podpiszesz umowę. Znajdziesz tam wszystkie zdarzenia, w których przypadku ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Jeśli zakres ochrony w ramach polisy jest według Ciebie zbyt mały, zawsze możesz go rozszerzyć – oczywiście oznacza to dodatkowe koszty.

Pamiętaj, aby sprawdzić, czy w umowie jest tzw. klauzula postojowa. Jeśli tak może to oznaczać, że ubezpieczyciel wymaga, aby auta przewożące towar parkować w określonych miejscach, zwykle na terenie strzeżonym. Jeśli do szkody dojdzie na niestrzeżonym parkingu, odszkodowanie może być niewypłacone.

Ubezpieczenie OC przewoźnika to MOŻE BYĆ za mało, aby ładunek był odpowiednio zabezpieczony

ocpd przewoźnika koszt obraz 3

Pamiętaj, że sama polisa OC przewoźnika drogowego to za mało, aby całkowicie bezpiecznie zlecać przewozy ładunków. Jeśli jesteś właścicielem towarów o dużej wartości, powinieneś dodatkowo je ubezpieczać. Wynika to z faktu, że odszkodowanie w ramach OCP naliczane jest według wagi ładunku, a nie ich faktycznej wartości. Do ich pełnego zabezpieczenia potrzebne będzie ubezpieczenie CARGO, które wykupuje osoba zlecająca transport.

OCP w ruchu krajowym i międzynarodowym online

Ubezpieczamy przewoźników od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w transporcie krajowym i międzynarodowym. Oferujemy szeroki zakres ochrony w najlepszej cenie.

Powyższe opisy mają charakter wyłącznie informacyjny, nie są prawnie wiążące i nie stanowią oferty handlowej, w tym w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu Cywilnego.
Specjalizujemy się w ubezpieczeniu przewoźników, podwykonawców oraz przedsiębiorców wykonujących przewóz rzeczy w ruchu krajowym lub międzynarodowym.

Scroll to Top