SolidnyAgent.pl

Jak uzyskać licencję transportową?

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą opartą na transporcie towarów i osób, to na pewno doskonale wiesz, że wiąże się to z obowiązkiem dopełnienia wielu ważnych formalności. Istotne jest m.in. zarejestrowanie firmy i uzyskanie potrzebnych pozwoleń. Niezbędna jest, chociażby licencja transportowa. A jeśli mówimy o transporcie międzynarodowym, to konieczne będą także pozwolenia na transport wspólnotowy. Dowiedz się, jak uzyskać licencję transportową. 

Licencja transportowa - co to?

Licencja transportowa to zezwolenie na wykonywanie transportu drogowego towarów lub usług. Takie pozwolenie wydaje Starostwo Powiatowe na wniosek przedsiębiorcy prowadzącego działalność, opartą na transporcie. 

Posiadanie tego typu licencji jest obowiązkowe – mówi o tym ustawa o transporcie drogowym z dnia 15.08.2013 roku na zasadach określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1072/2009.

Obowiązek posiadania takiego pozwolenia wynika głównie z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom dróg i innym przedsiębiorcom, zlecającym transport.

Kiedy licencja transportowa jest niezbędna?

Licencja transportowa jest wymagana, gdy przewóz osób lub towarów jest źródłem dochodów przedsiębiorcy. Tutaj nie ma znaczenia wielkość pojazdu. Niezależnie od tego, czy jesteś kierowcą ciężarówki, busa, czy samochodu osobowego, musisz mieć taki dokument. Choć co ważne, nie każdy transport realizowany w firmie wymaga licencji transportowej. Czasem wystarczające jest zaświadczenie o przewozie na potrzeby własne, gdy nie jest to transport zarobkowy.

Warunki uzyskania licencji transportowej

O licencję transportową możesz ubiegać się Ty lub osoba zarządzająca firmą, jeśli nie zostaliście skazani prawomocnym wyrokiem za różnego rodzaju przestępstwa – np. karne skarbowe, przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, czy umyślne przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. 

Ważnym warunkiem jest nieposiadanie prawomocnego orzeczenia mówiącego o zakazie wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. Inny warunek mówi o zatrudnianiu pracowników, kierowców i podwykonawców, którzy nie mają prawomocnego zakazu wykonywania zawodu kierowcy. 

Oczywiście warunkiem koniecznym jest również posiadanie tytułu prawnego, odnoszącego się do dysponowania pojazdami osobowymi, używanymi do przewozu osób. Niezbędne jest, aby samochody spełniały określone wymagania techniczne oparte przepisami. 

Kto wydaje licencję na transport krajowy?

Chcesz zdobyć licencję transportową w 2022/2023 i zastanawiasz się, kto ją wydaje? Otóż jest ona wydawana przez starostwo powiatowe – właściwe z uwagi na miejsce, w którym znajduje się siedziba przedsiębiorcy, który chce uzyskać taką licencję. 

Jak otrzymać licencję na transport krajowy w 2023 roku?

jak uzyskać licencję transportową obraz 3

Jeśli chcesz uzyskać licencję na transport krajowy w 2022/2023, to musisz złożyć kilka dokumentów takich jak:

Gdy już przygotujesz wszystkie niezbędne dokumenty, to złóż je w starostwie powiatowym, do którego należy firma. Możesz to zrobić w każdym momencie. 

Warunki do otrzymania licencji na transport krajowy

Zastanawiasz się, jakie są warunki do otrzymania licencji na transport krajowy w 2023 roku? Jak już wspomnieliśmy, przedsiębiorca powinien cieszyć się nieposzlakowaną opinią, w związku z tym składając wniosek, trzeba też przygotować oświadczenie informujące o tym, że nie zostało popełnione żadne przestępstwo karne skarbowe i nigdy nie zakazano przedsiębiorcy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie ruchu drogowego. Na przyznanie licencji na transport krajowy mogą liczyć jedynie te firmy, które mają stabilną pozycję na rynku i mają pewne zaplecze finansowe.

jak uzyskać licencję transportową obraz 2

Na jak długo wydaje się licencję?

Licencja może być wydawana na różny okres:

  • 2-15 lat
  • 15-30 lat
  • 30-50 lat

Jak długo trwa wyrabianie licencji?

Najczęściej wnioski o licencję są rozpatrywane od 5 do 20 dni roboczych. Czasem mogą zdarzyć się sytuacje, że termin zostanie wydłużony nawet do 2 miesięcy, aczkolwiek mają one miejsce bardzo rzadko. Jeśli jednak tak się stanie, to odpowiednio wcześnie zostanie wysłana do nas taka informacja.

Ile kosztuje licencja na transport krajowy w 2023?

Jeśli chodzi o przewóz towarów, to kwoty prezentują się następująco: 

  • od 2 do 15 lat – 800 zł
  • od 15 do 30 lat – 900 zł
  • od 30 do 50 lat – 1000 zł


A jak to wygląda w przypadku licencji na przewóz osób? Wystarczy, że odliczysz 100 zł od tych powyżej podanych kwoty, a więc:

  • od 2 do 15 lat – 700 zł
  • od 15 do 30 lat – 800 zł
  • od 30 do 50 lat – 900 zł

Utrata licencji - jak może do tego dojść?

Rzecz jasna licencję transportową można stracić. Można wymienić kilka sytuacji, w których dokument ten zostanie cofnięty. Mianowicie tak się stanie, gdy:

Jaką karę można otrzymać za brak licencji w 2023?

Lepiej nie ignorować obowiązku posiadania licencji, bowiem za jej brak podczas przewozu osób lub towaru kierowcy grozi niemała kara pieniężna, która może wynieść 12000 zł!

Warunki do otrzymania licencji na transport MIĘDZYNARODOWY

jak uzyskać licencję transportową obraz 1

Przedsiębiorcy bardzo często podejmują decyzję o rozszerzeniu swojej działalności na transport międzynarodowy. Aby jednak to było możliwe, konieczne są dodatkowe pozwolenia. Mowa tutaj o licencji wspólnotowej. Niezbędne jest też uzyskanie wypisu z takiej licencji dla każdego z samochodów, który będzie wykorzystywany w ruchu międzynarodowym. 

Za wydawanie licencji wspólnotowej odpowiada Główny Inspektor Transportu Drogowego. Aby ją otrzymać, konieczne jest wcześniejsze uzyskanie licencji transportowej na terenie kraju. Ważną informacją jest też to, że każdy pojazd, który będzie wykorzystywany w ruchu międzynarodowym w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa, trzeba zgłosić wraz z wnioskiem o wydanie licencji wspólnotowej. Jeśli przedsiębiorca zapomni zgłosić pojazd, to ten nie może być używany do realizacji zleceń międzynarodowych.

Polisa OCP ważnym elementem w firmie transportowej

Jedną z branż obarczonych wysoką odpowiedzialnością za popełnione błędy jest transport. W związku z tym bardzo ważny jest wybór odpowiedniego ubezpieczenia. Ubezpieczenie OCP (inaczej OCPD) obejmuje odpowiedzialność cywilną przewoźnika drogowego. 

Według obowiązujących przepisów to na przewoźniku spoczywa pełna odpowiedzialność za transport od chwili przejęcia towaru, aż do chwili jego dostarczenia do odbiorcy. Zatem to on osobiście odpowiada za różnego rodzaju nieprzewidziane zdarzenia takie jak np. uszkodzenie towaru, czy kradzieże. To jedynie przykładowe sytuacje, przed którymi chroni polisa OCP. Jeśli zdarzą się one, to przedsiębiorcy zostanie wypłacone odszkodowanie, natomiast odpowiedzialność finansowa przechodzi na stronę ubezpieczyciela. Co więcej, w dzisiejszych czasach coraz więcej klientów zwraca uwagę na to, czy firma posiada polisę, a to z pewnością zwiększa jej wiarygodność. 

Dodatkowo warto wiedzieć, że istnieje znacznie więcej rodzajów ubezpieczeń stosowanych w firmach transportowych, a OCP to jedynie jedno z nich. Sporą popularnością cieszą się również polisy OCS, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej spedytora.

Jak uzyskać licencję transportową? Podsumowanie

Podsumowując, uzyskanie licencji transportowej w Polsce wymaga spełnienia określonych wymagań, takich jak posiadanie odpowiedniego pojazdu, ubezpieczenia OC i właściwego wykształcenia. Warto pamiętać, że przestrzeganie wszystkich wymogów jest niezbędne do zachowania ważności licencji. Broker ubezpieczeniowy może pomóc w wyborze odpowiedniego ubezpieczenia, zapewniając przy tym kompleksowe i profesjonalne doradztwo. Warto skorzystać z tej pomocy, aby mieć pewność, że wszystko jest zgodne z prawem i bezpieczne dla wszystkich użytkowników transportu.

Scroll to Top